VAMOKin Hakala Vaasan uuden opiskelijayhdistyksen johtoon

Julkaistu 2014-04-29 13:08:50 EEST.

Vaasassa toimivat korkeakoulujen opiskelijajärjestöt ovat päättäneet yhdistää voimansa ja perustaa yhteisen Opiskelijan Vaasa ry – Vasa Studerandes rf. yhdistyksen, jonka tarkoituksena on valvoa vaasalaisten korkeakouluopiskelijoiden etua sekä toimia opiskelijayhteisöjen yhdyssiteenä.

Opiskelijan Vaasa ry - Studerandes Vasa rf on järjestäytynyt perustamiskokouksessaan Havtornenissa maanantaina 28.4.2014.

Yhdistyksen perustajajäseninä ovat Vaasan yliopiston ylioppilaskunta VYY, Vaasan ammattikorkeakoulun opiskelijakunta VAMOK, Åbo Akademis Studentkår ÅAS, Helsingin yliopiston oikeustieteen opiskelijat Vaasassa Justus ry, Studerandekåren vid Yrkeshögskolan Novia Novium sekä Studentföreningen vid Svenska Handelshögskolan i Vasa r.f SSHV.

Yhdistyksen ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Kaisa Hakala opiskelijakunta VAMOKista.

- Opiskelijan Vaasa ry yhdistää kaikki vaasalaiset korkeakoulu opiskelijat yhdeksi liikkeeksi. On hienoa nähdä, että on tarpeeksi yhteistä tahtoa valvoa kaikkien vaasalaisten opiskelijoiden etua yhteisenä rintamana, puheenjohtaja Hakala kommentoi.

Uuden yhdistyksen perustamisen kunniaksi Opiskelijan Vaasa ry – Studerande Vasa rf:n toimijat suorittavat perinteisen Topeliuksen patsaan lakituksen yhdessä vappuaattona 30.4.2014. klo 18.00.

Lisätietoja:

Kaisa Hakala
Hallituksen puheenjohtaja VAMOK
kaisa.hakala@vamok.fi
0451777955

Takaisin