Ajankohtaista

Avlagda yrkeshögskoleexamina 9.5.2008

Liiketalouden koulutusohjelma, tradenomi 
Brandt, Johanna Marika  Laihia
Hannuksela, Kirsti Helena Laihia
Karppinen, Jaana Elina  Vaasa
Koskilammi, Terhi Marianne Seinäjoki
Känsälä, Ville Tapio Olavi Kaustinen
Lammi, Tuomo Juhani  Alajärvi
Lassila, Heikki Tapio  Vaasa
Laurila, Päivi Susanna  Alajärvi
Takala, Mika Matias  Helsinki
Räisälä, Heidi Annika  Vaasa

Utbildningsprogram för företagsekonomi, tradenom
Enlund, Johan Anders  Larsmo
Granö, Mats Henrik Johannes Uleåborg
Näsi, André Johan  Vasa
Rönnlund, Johanna Maria Christina  Vörå-Maxmo

Degree Programme in International Business, Bachelor of Business Administration
Haapamäki, Noora Satu Marja Espoo
Koivulahti, Elina Mirjam Ilmajoki
Li, Tianyi   Kiina
Rintala, Pauliina Sini Maaria Vaasa
Salminen, Johanna Maria Tuulikki Vaasa
Shi, Shangduan   Vaasa

Tietojenkäsittelyn koulutusohjelma, tradenomi 
Karjala, Manu Kari  Vaasa

Utbildningsprogram för databehandling, tradenom
Laine, Henry Tapio  Esbo

Utbildningsprogram för informationsbehandling, tradenom
Österåker, Jonas Kurt Kristian Korsholm

Hotelli- ja ravintola-alan liikkeenjohdon koulutusohjelma, restonomi (AMK) 
Korpilahti, Maija Marleene Vaasa
Lehtonen, Kirsi Anu-Riikka Vähäkyrö
Mäkelä, Kirsi Hannele  Ilmajoki

Utbildningsprogram i hotell- och restaurangbranschen, restonom
Nylund, Maria Johanna Therese Närpes

Degree Programme in Information Technology, Bachelor of Engineering
Huang, Si Ke   Tukholma

Kone- ja tuotantotekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Halmesmäki, Ville Juhani Vaasa
Heikkuri, Petri Juhani  Jurva
Kantoniemi, Jukka Olavi  Kurikka
Karhu, Tapio Juhani  Pedersöre
Kero, Henri Mikael  Lapua
Keskitalo, Markus Juho Tapani Toholampi
Lehtonen, Pasi Matti Tuomas Laihia
Lemponen, Jarmo Petri Olavi Alahärmä
Lintala, Juha Jarkko  Vähäkyrö
Luomala, Henna Heini  Kauhava
Matila, Mari-Leena Hannele Kauhava
Ojanperä, Ari-Matti  Seinäjoki
Penttilä, Eero Pekka  Jurva
Perkiö, Jani Markus  Vaasa
Puska, Timo Matti  Laihia
Saari, Esa Pekka  Vaasa

Rakennustekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Eväsoja, Jaakko Juhani Lapua
Kinnunen, Laura Emilia  Vaasa
Latvala, Timo Matias  Lapua
Mäkelä, Anssi Jaakko  Ilmajoki
Pölkki, Mika Kalevi  Kyyjärvi
Rannikko, Jaana Aleksandra Salo
Tikkamäki, Marko Juhani  Ylihärmä
Vainionpää, Jarkko Tapio Vantaa

Sähkötekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Kurunsaari, Pekka Juhani Ylistaro
Litmanen, Kimmo Tapani  Kristiinankaupunki
Loukonen, Mika Kristian  Vähäkyrö
Marttila, Pasi Juhani  Seinäjoki
Perälä, Jussi Pekka  Kuortane
Rannanjärvi, Mikko Anssi Alahärmä

Tietotekniikan koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Joensuu, Juha Markus  Vaasa
Joutsen, Mika Antero  Pietarsaari
Kööpikkä, Juha-Matti  Laihia
Lemettinen, Sami Henri Mikael Seinäjoki
Lång, Jari Tapio  Vaasa
Lähdesmäki, Mikko Matias Vaasa
Malkamäki, Antti Jaakko Kustaa Ylistaro
Mäkynen, Jarkko Olavi  Alahärmä
Niemi, Jukka Pekka  Vaasa
Nyroos, Juha-Matti  Kristiinankaupunki
Pouhula, Henri Jaakko Juhana Lapua
Rauhala, Jukka Pekka  Vaasa

Ympäristöteknologian koulutusohjelma, insinööri (AMK)
Haveri, Lasse Samuli  Vaasa
Kauraoja, Elina Kristiina Vaasa
Rajasalo, Santtu Henrik  Kemi
Tuimala, Ulla Karoliina  Jyväskylä
 
Hoitotyön koulutusohjelma, sairaanhoitaja (AMK)
Pessi, Leena Anniina  Evijärvi
Vertanen, Berit Heidi Annika Jyväskylä

Hoitotyön koulutusohjelma, terveydenhoitaja (AMK)
Bäckström Heidi Elisa  Vaasa

Takaisin